مزایا و معایب پوشیدن جوراب هنگام خواب
Advantages and disadvantages of wearing socks while sleeping

مزایا و معایب پوشیدن جوراب هنگام خواب

   پوشیدن جوراب هنگام خواب ممکن است به شما کمک کند سریعتر بخوابید و خواب شبانه آرام‌تری را تجربه کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که اصطلاحا پاهای یخی دارند، پایین بودن دمای بدن آنها رابطه مستقیمی با تنظیم دمای کلی بدنشان دارد؛ در نتیجه پوشیدن جوراب به این افراد کمک می‌کند تا دمای بدن خود را بالاتر برده و به اندازه نرمال برسانند که خود این عامل کمک می‌کند خواب بهتری داشته باشند.

بر خلاف تصورتان مزایای پوشیدن جوراب قبل از خواب فراتر از گرم کردن پاها و تنظیم دمای بدن است. همچنین این کار دری را برای مراقبت بهتر از پوست و نشاط بیشتر در زندگی عاشقانه شما باز می‌کند که در ادامه این مقاله از سایت یگیما به معرفی آن خواهیم پرداخت.


پوشیدن جوراب هنگام خواب درست است؟

هیچ کس پاهای سرد را دوست ندارد، درست است؟ کاملا آزاردهنده هستند؛ خصوصا زمانی که متاهل باشید، این مشکل برای همسرتان نیز آزاردهنده خواهد بود.

سرد بودن انگشتان پا می‌تواند شما را از خواب بیدار کند یا در حالت بدتر اینکه اصلا خوابتان نبرد. این واقعیت را هر کسی که خوابیدن بدون جوراب را در شب‌های سرد تجربه کرده می‌داند.

دلیل فیزیولوژیکی عمیق‌تری برای پوشیدن جوراب هنگام خواب وجود دارد که فراتر از گرم کردن پاها هستند. این فرآیند که به گشاد کردن عروق دیستال کمک می‌کند، باعث می‌شود احساس آرامش بهتری را در هنگام خواب داشته باشید.

بدن شما به طور طبیعی دمای مرکزی بدن را در شب کاهش می‌دهد تا خواب بهتری داشته باشید. این فرآیند در بدن انسان‌ها به عنوان بخشی از ریتم شبانه‌روزی تبدیل شده است. در طول ۲۴ ساعتی که به خواب می‌رود این چرخه تکرار می‌شود و با توجه به تنظیم زمان خواب شما خواهد بود. درست به همین دلیل است که دمای اتاق خنک برای خواب بهتر است.

اما اگر پاهای شما خیلی سرد باشد، دمای قلب شما ممکن است یک یا دو درجه افزایش یابد. لذا بدن شما به جریان خون بیشتری احتیاج خواهد داشت که همین مسئله موجب آزاد شدن گرمای ناشی از آن به نواحی مرکزی بدنتان می‌شود.

بنابراین، پوشیدن یک جفت جوراب پشمی هنگام خواب می‌تواند از شدت جریان خون بیشتر جلوگیری کرده و قلب شما با همان ریتم معمولی شبانه کار خواهد کرد. جوراب با گرم کردن پاها، رگ‌های خونی را که در سرما منقبض می‌شوند، شل و گشاد می‌کند.

این کار به طور کلی به گردش خون بدن شما کمک می‌کند تا گرمای بیشتری را از طریق پوست شما آزاد کند.

مزایای خوابیدن با جوراب چیست؟

با گرم‌تر کردن پاهایتان، رگ‌های خونی را باز می‌کنید تا به خنک شدن بقیه بدن کمک کنید. بنابراین افزایش گردش خون در پاهای شما باعث می‌شود دمای مرکزی بدن شما کاهش یابد. منطقی نیست، اما چیزی است که اتفاق می‌افتد.

همین اتفاقات موجب می‌شود تا پوشیدن جوراب زمان خواب مزایای زیادی بر روی خواب شبانه، آرامش بهتر و حتی روابط عاشقانه بهتری داشته باشید که در ادامه چند مورد از آنها را بررسی می‌کنیم.

کاهش علائم بیماری رینود

سردی پا با سندرم رینود همراه است؛ این سندروم اختلالی است که روی رگ‌های خونی انگشتان پا و انگشتان دست تأثیر می‌گذارد. این پدیده باعث سفت شدن خون می‌شود که نتیجه آن کاهش گردش خون است که در نهایت می‌تواند پوست شما را سرد و حتی تغییر رنگ دهد. درست مانند زمانی که در فصل سرما پوست شما به حالت کبودی تغییر رنگ می‌دهد.

پوشیدن جوراب در شب می‌تواند با گرم نگه داشتن پاها و گردش خون، از شعله ور شدن گرمای بیش از حد بدن جلوگیری کند که تاثیر بالایی در کاهش علائم بیماری رینود دارد.

جلوگیری از ترک پا

عمده‌ترین دلیلی که باعث خشکی پوست و ایجاد ترک پا می‌شود، تماس زیاد آن با هواست. هر چه با رطوبت کمتری را به مدت طولانی داشته باشد و در تماس مستقیم با هوا قرار گیرد، باعث ترک خوردن پا خصوصا در ناحیه پاشنه می‌شود.

فعالیت زیاد در این حین هم نتیجه خشک شدن پوست است که موجب ایجاد ترک در پا خواهد شد. در نتیجه لازم است که پاهای خود را تا جایی که امکان دارد مرطوب نگه دارید.

جوراب‌های نخی با درصد پنبه بالا یا جوراب پشمی با توجه به جذب رطوبت زیادی که دارند، باعث می‌شوند تا پای شما در هنگام خواب مرطوب مانده و از خشکی پوست جلوگیری شود.

بنابراین توصیه می‌شود در هنگام خواب از یک جوراب پشمی یا پنبه‌ای استفاده کنید تا پاهای شما ضمن گرم بودن در طول شب، مرطوب هم بمانند.

رفع گرگرفتگی در دوران یائسگی

احساس سرمای بیش از حد برای خانم هایی که در دوران یائسگی به سر می‌برند باعث می‌شود تا تغییرات هورمونی آنها موجب برانگیخته شدن واکنش بیشتری در بدن شود. در نتیجه بدن شما تلاش می‌کند تا خود را بیشتر گرم کند که همین مورد موجب گرگرفتگی خواهد شد.

با پوشیدن جوراب در هنگام خواب می‌توان دمای مرکزی بدن را در شب تنظیم کرده و به تعادل استانداردی رساند. همین موضوع به خانم‌های یائسه کمک می‌کند تا با افزایش ناگهانی دما و تب مواجه نشوند.

کمک به روابط زناشویی

در اهر به نظر می‌رسد که جوراب‌ها فقط برای هدف گرم کردن پا و نوعی پوشش ساخته شده‌اند؛ اما آیا می‌دانید که جوراب می‌تواند در ارگاسم رسیدن و داشتن تجربه زناشویی تاثیر بهتری هم داشته باشد؟

بر اساس مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۵ صورت گرفته و توسط بی‌بی‌سی منتشر شد، از یک جامعه آماری با نمونه نسبتا کوچکی از زوج‌های جوان خواسته شد که با پوشیدن جوراب حین رابطه جنسی به سوالاتی پاسخ دهند. پس از بررسی‌ها مشخص شد که:

بین ۵۰ تا ۸۰ درصد زوج‌هایی که با جوراب به رختخواب رفته و روابط زناشویی خود را انجام می‌دهند، بیشتر از سایرین رضایت از رابطه جنسی خود داشتند. بالای ۹۰ درصد این افراد اعلام کردند که با پوشیدن جوراب ارگاسم بهتری را تجربه کرده‌اند.

با اینکه ممکن است عوامل دیگری نیز در این امر نقش داشته باشند، اما این یافته جالبی است. باید اعتراف کرد که سرد بودن پاها حین رابطه می‌تواند دلیل منطقی به‌نظر برسد.

مزایای پوشیدن جوراب زمان خواب برای پوست

پوشیدن جوراب در هنگام خواب فقط راهکاری برای گرم یا سرد کردن نیست. به شما این امکان را می‌دهد که هنگام در خواب پاهای خود را نوازش کنید.

استفاده از لوسیون روی پاها قبل از پوشیدن یک جفت جوراب نخی مرطوب کننده می‌تواند قبل از خواب به عملکرد جادویی مراقبت از پوست در طول شب کمک کند.

استفاده از لوسیون باعث می‌شود جوراب این رطوبت را در پاها قفل کند تا از خشک شدن پاشنه‌های پا جلوگیری کند.

در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد که چطور جوراب خود را برای پوشیدن هنگام خواب آماده سازی کنید.

بهترین جوراب برای خوابیدن کدام است؟

تناسب و جنس، کلید اصلی انتخاب یک جفت جوراب برای خواب عالی هستند. هنگام انتخاب جوراب مناسب برای خواب، باید چیزی پیدا کنید که کاملا احساس راحتی با آن داشته باشید.

سعی کنید جوراب تا جایی که امکان دارد شل باشد. جوراب شما نباید به قدری فشرده باشد که بر روی گردش خون تاثیر گذاشته و همچنین پاها را فشرده کند. اگر جورابی پوشیدید که هنگام بیدار شدن صبح پاهای شما احساس خارش داشتند، باید بدانید که زیادی تنگ و فشرده هستند و باید به فکر جوراب شل‌تری باشید.

جوراب‌های خواب ساخته شده از الیاف طبیعی پنبه، ترمه یا پشم مرینو به دلیل گرما و قابلیت تنفس انتخاب بهتری هستند. سعی کنید از جوراب‌هایی که با مواد مصنوعی مانند پلی استر تولید شده‌اند استفاده نکنید.

قبل از خواب پاها را ماساژ دهید

هدف از پوشیدن جوراب در زمان خواب گرم کردن پاها و کمک بهتر به خواب شبانه است. اما اگر در کنار آن از ماساژ پا نیز استفاده کنید، جریان خون بهتری در پاها شکل خواهد گرفت.

سعی کنید همین که به رختخواب رفتید پاهای خود را به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید. مطمئن باشید که خوابی آرام‌بخش خواهید داشت.

از کرم یا روغن برای مربوط کردن پا استفاده کنید

استفاده از کرم یا روغن کمک می‌کند که پاهای شما مرطوب باقی بمانند؛ خصوصا اینکه پوشیدن جوراب باعث به دام انداختن این رطوبت در پا شده و از خشکی و ترک پا جلوگیری خواهد کرد. این کار کمک می کند که پوستی سالم و شفاف در پای خود داشته باشید.

توصیه می‌شود از کرم کپسایسین نیز به منظور تقویت گردش خون بهتر کمک کنید. این کرم که از فلفل قرمز به دست می‌آید، جریان خون را بهبود خواهد داد و به منظور کاهش دردهای عضلانی و مفصلی استفاده می‌شود. البته فراموش نکنید که برای چند دقیقه‌ای احتمالا احساس سوزش خواهید داشت.

پوشیدن جوراب روزانه هنگام خواب را کنار بگذارید

به منظور رعایت بهداشت حتما جوراب خواب مخصوصی را داشته باشید. پوشیدن جوراب‌های روزانه باعث آلودگی رختخواب به باکتری‌ها شده و موجب ایجاد بوی نامطبوع و حساسیت پوستی خواهد شد.

قبل از پوشیدن جوراب زمان خواب آنها را گرم کنید

بهتر است که قبل از پوشیدن جوراب آنها را گرم کنید. می‌توانید آنها را در طول روز بین رادیاتور قرار دهید تا همواره آماده پوشیدن در هنگام خواب باشند. البته نکات خطر را در نظر بگیرید که جوراب نباید روی محیطی با حرارت مستقیم و بالا همچون بخاری قرار داشته باشد.

آیا خوابیدن با جوراب تنگ خوب است؟

از خوابیدن با جوراب‌های تنگ و فشرده خودداری کنید، مگر اینکه برای حل یک مشکل پزشکی توصیه شده باشند.

حتما هر شب یک جفت جوراب تمیز بپوشید تا از رشد باکتری جلوگیری شود. سعی کنید در دو شب متوالی از یک جوراب استفاده نکنید.

اگر یک جوراب را برای نهایتا دو یا سه شب می‌پوشید، پاهای خود را قبل از خواب حتما بشویید تا آلودگی از بین برود. اگر پاهای شما بوی بد می‌دهد، سعی کنید از شوینده مناسب برای معطر کردن آنها استفاده کنید.

پس، آیا خوابیدن بدون جوراب بد است؟

اصلا و ابدا اینطور نیست!

افراد زیادی هستند که فکر می‌کنند خوابیدن بدون جوراب چون احساس بهتری به آنها می‌دهد و بدنشان راحت‌تر است بهتر خواهد بود. اما ممکن است برای همه اینطور نباشد.

اگر با پای برهنه می‌خوابید و به سختی به خواب می‌روید، پوشیدن جوراب ممکن است یک بلیت کاملا ارزان برای برای رفع مشکل شما باشد.

در پایان، پوشیدن جوراب برای خواب ساده است. اگر روی بدن شما کار می‌کند و احساس می‌کنید خواب بهتری را تجربه کردید، عالی است.

اما اگر احساس کردید که پاهای شما بیش از حد گرم می‌شوند، آنها را در بیاورید و جوراب‌های دیگری را با دیگر الیاف امتحان کنید تا به انتخاب بهتری برسید.

   جمع بندی و کلام آخر

در این مقاله از یگیما به مزایای پوشیدن جوراب هنگام خواب پرداخته و به شما نشان دادیم که استفاده از یک پوشش کوچک و ساده چگونه می‌تواند در خواب رفتن سریع و کیفیت خواب شبانه تاثیر داشته باشد.

همچنین دیگر مزایای آن را بر روی پوست، جلوگیری از ترک‌ها و خشکی پا، افزایش میل جنسی و تاثیرات دیگری که روی بخش‌های دیگر بدن دارد را معرفی کردیم. در پایان نیز توصیه‌هایی کردیم که چطور خواب راحت‌تری را برای خود در کنار پوشیدن جوراب رقم بزنید.

در پایان خواهشمندیم که اگر تجربه‌ای در استفاده از این روش برای بهبود خواب شبانه دارید و کارهای خفن دیگری برای بهبود آن می‌کنید، از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

شما کاربران عزیز می توانید برای خرید لباس زیر زنانه ، شورت زنانه ، سوتین و همچنین سوتین ورزشی ، از فروشگاه اینترنتی یگیما اقدام کنید.