هفت نکته افزایش دوام لباس زیر هنگام شستشو!
Seven tips to increase the durability of underwear when washing!

هفت نکته افزایش دوام لباس زیر هنگام شستشو!

ما در دوره‌ی خوبی درحال زندگی نیستیم و همگی میدانیم که شرایط اقتصادی ناشی از تحریم ها به همه ما فشاری مضاعف وارده کرده است. به همین جهت قدرت خرید خود را تا حدودی از دست داده ایم.

در این وضعیت هرچه بیشتر با وسایل خود به ویژه لباس ها به نرمی و با ملایمت رفتار کنیم، بیشتر میتوانیم از آنها استفاده کنیم. این موضوع زمانی پررنگ‌تر میشود که درباره لباس زیرها سخن بگوییم. آنها در تماس مستقیم با بدن ما هستند. بنابراین از حساسیت بیشتری برخوردارند.

در ادامه این پست از مجله یگیما قصد داریم به بررسی 7 نکته‌ای که به شما کمک می‌کند عمر لباس زیر خود را افزایش دهید بپردازیم. این نکات صرفا از نظر شستشو و خشک کردن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

   هفت نکته افزایش دوام لباس زیر هنگام شستشو

 

سوتین‌ها و لباس‌های زیر، حساسیت زیادی دارند که اولا باید آنها را جدا از سایر لباس‌ها بشویید و دوما برای شستن و حتی خشک کردن آنها حساسیت زیادی به خرج دهید.

 

کمی خشونت به خرج دادن در شستشو و رعایت نکردن نکات ساده باعث کاهش دوام و عمر لباس زیر خواهد شد که مجبور می‌شوید در فواصل زمانی کوتاه هزینه‌های زیادی را برای خرید لباس زیر متحمل شوید. خصوصا در دوره کنونی که اقتصاد کشور فروپاشیده است.

-شستشوی لباس زیر با آب ملایم

اولین و مهم‌ترین نکته برای افزایش دوام لباس زیر، از سوتین گرفته تا شورت و سایر لباس‌ها، شستشوی آنها با آب ملایم یا ترجیحا استفاده از آب سرد است. شستشوی لباس در یک چرخه منظم و با آب نسبتا داغ یا حتی گرم اولین چیزی است که به بافت پارچه آسیب وارد می‌کند.

لباس‌های زیر در بخش‌های بند روی شانه و دور بدن دارای کش الاستیکی هستند تا هم حمایت بهتری از سینه‌ها داشته باشند و هم اینکه در جای خود نلغزند.

وقتی از آب داغ برای شستشوی سوتین و لباس زیر استفاده کنید، الیاف الاستیکی درون پارچه که بیشتر از جنس اکسپندس هستند پوسیده و از بین خواهد رفت. در نتیجه لباس زیر شما در این نواحی هم دچار جمع‌شدگی و چروک می‌شود و هم اینکه به دلیل تغییر حالت یافتن، حمایت آن از سینه‌ها کاهش پیدا می‌کند.

در سوتین‌های فانتزی هم که دارای اجزا مخصوصی هستند، استفاده از آب ملایم(ترجیحا سرد) آسیبی به چنین بافت‌هایی که عمدتا با استفاده از چسب در جای خود قرار گرفته‌اند وارد نخواهد کرد.

 

   -شستشوی لباس با قرار دادن درون کیسه توری

به طور کلی شستن لباس زیر با ماشین لباسشویی توصیه نمی‌شود؛ دلیل آن را در ادامه شرح خواهم داد. اما اگر از شستشوی دستی لباس زیر استفاده نمی‌کنید، حتما ابتدا سوتین‌ها را درون کیسه توری مخصوص قرار داده و سپس درون ماشین لباسشویی قرار دهید.

کیسه‌های توری مخصوص شستن لباس زیر نوعی محفظه توری هستند که دارای زیپ هستند. با قرار دادن سوتین درون این کیسه‌ها آنها یک جا جمع شده و از بند و قزن سوتین محافظت می‌شود. چرا که هنگام چرخش سیلندر ماشین لباسشویی احتمال گیر کردن آنها به صافی یا اجزای داخلی وجود دارد. که در این‌صورت در هم تنیده شده و موجب کشیدگی و کاهش دوام لباس زیر خواهد شد.

 

توری‌های مخصوص لباس زیر همچنین مانع از کوبیده شدن به اطراف سیلند می‌شوند که در طول زمان مانع از آسیب وارده به بافت لباس خواهد شد.

 

   -عدم استفاده از خشک کن لباس

خشک کن لباسشویی جدایی از اینکه با سرعت بالا می‌چرخد تا آب لباس‌ها را بگیرد، اگر فرض کنیم از توری استفاده کنید باز هم به بافت پارچه شما آسیب وارد می‌شود. دلیل آن هم چیزی نیست جز حرارت یا دمای بالاتر!

گرمای خشک‌کن لباسشویی می‌تواند الاستیک تسمه‌ها را از بین ببرد و طبیعت خشن و ناهموار خشک‌کن با آن سرعت چرخش بالا نیز می‌تواند شکل کاپ‌ها را خراب و به فنر سوتین آسیب برساند. همچنین سوتین‌های توری معمولا از پارچه‌های ظریف ساخته می‌شوند که ممکن است در خشک کن آسیب ببینند.

به طور کلی بهتر است برای خشک کردن لباس زیر از خشک کن استفاده نکنید. آنها را در هوای آزاد(به دور از تابش نور مستقیم خورشید) پهن کنید تا خشک شوند. برای پهن کردن روی طناب نیز حتما آنها را طوری پهن کنید که بین دو کاپ روی بند قرار گیرد. پهن کردن توسط بند باعث کش آمدن بندها و در نتیجه کاهش دوام لباس زیر خواهد شد.

-استفاده از شوینده مناسب لباس زیر

حتی در حالتی که کلیه نکات برای افزایش دوام لباس زیر را رعایت کنید، اگر از یک شوینده مناسب استفاده نکنید، همه چیز بیهوده است. شما به مواد شوینده‌ای نیاز دارید که سوتین‌ها را بدون اینکه به بافت ظریف پارچه آسیبی وارد شود تمیز کند.

 

شویندهای مناسب سوتین دارای برچسب «لطیف» که نشانگر مخصوص لباس‌های نرم و حساس هستند می‌باشد. در صورتی که شوینده مناسب در دسترس نداشتید، می‌توانید از شوینده صابونی ملایمی استفاده کنید که مخصوص نوزادان و افراد دارای حساسیت پوستی هستند.

 

   -شستن سوتین و شورت با دست

 

با اینکه این روش از افزایش دوام لباس زیر را در شماره ۵ ذکر کردم، اما اگر قرار بر اولویت بود می‌بایست آن را در اولویت اول قرار می‌دادم. بله، شستشوی سوتین با دست!

اگر می‌خواهید سوتین‌های شما عمر بالایی داشته باشند و مدام هزینه بالا برای خرید سوتین پرداخت نکنید، سوتین‌ها را با دست بشویید. البته شستن با دست نیز اصول و قواعد خاص خود را دارد که توصیه می‌شود نکات زیر را در خصوص آن رعایت کنید:

 

-سوتین‌ها را پیش از شستن، به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بسته به میزان کثیفی درون محلول آب و شوینده بگذارید در حالت غوطه‌ور باقی بماند.

-سپس با دست‌های خود طوری که سوتین‌ها را در حالت چالاپ چولوپ به آرامی ضربه بزنید بشویید. از فشردن کاپ‌ها و چنگ زدن جلوگیری کنید.

-حال بگذارید سوتین برای ۵ تا ۱۰ دقیقه نیز در همین وضعیت باقی بماند.

-آبکشی را به آرامی با آب ملایم انجام داده و در نهایت سوتین‌ها را در هوای آزاد خشک کنید.

 

توصیه اکید می‌شود که برای شستشو نیز سوتین‌ها را بر اساس رنگ تیره و روشن طبقه‌بندی کنید تا رنگ آنها در هم آمیخته نگردد.

-خشک کردن سوتین و لباس زیر در هوای آزاد

در نهایت آخرین نکاتی که برای افزایش دوام سوتین و لباس زیر باید آن را در نظر بگیرید طریقه خشک کردن آن است. برای این منظور از اینکه سوتین را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دهید، جدا پرهیز کنید. تابش مستقیم نور خورشید می‌تواند به چند دلیل زیر به بافت پارچه آسیب وارد کند:

-موجب آسیب به بافت الاستیکی شده و خاصیت کششی سوتین از بین می‌رود.

-در دراز مدت موجب رنگ پریدگی سوتین خواهد شد.

-به کاپ‌ها آسیب وارد کرده و باعث جمع شدگی و تغییر حالت آن می‌شود.

 

بهترین روش برای خشک کردن این است که ابتدا با کمترین فشار آب آنها را خشک کنید. سپس از یک حوله برای گرفتن آب بیشتر کمک بگیرید و در نهایت روی یک سطح صاف پارچه‌ای پهن کنید تا خشک شوند.

 

از قرار دادن آنها در معرض گرما همچون روی بخاری جلوگیری کنید. چرا که گرما نیز به بافت پارچه و خاصیت الاستیکی آسیب وارد خواهد کرد.

-بیش از دو یا سه روز یک سوتین را نپوشید

یکی دیگر از نکاتی که به افزایش دوام و ماندگاری لباس زیر کمک زیادی می‌کند، این است که بیش از دو یا نهایتا سه روز سوتین را نپوشید. پوشیدن سوتین بیش از این نه تنها باعث تعریق و ایجاد حساسیت‌های پوستی می‌شود، بلکه به این دلیل که زیاد مورد استفاده متوالی قرار گرفته، باعث کاهش عمر آن نیز خواهد شد. خصوصا زمانی که شب‌ها هنگام خواب نیز سوتین به تن داشته باشید.