غذاهای مناسب دوران قاعدگی در طب سنتی
غذاهای مناسب دوران قاعدگی در طب سنتی

غذاهای مناسب دوران قاعدگی در طب سنتی

در طب سنتی پیشنهاد‌های زیادی برای کاهش علائم و درد ناشی از پریودی وجود دارد. غذاهای مناسب دوران قاعدگی در طب سنتی تاثیر زیادی در کاهش درد داشته و سبب بهبود خلق و خو خواهند شد. با یگیما همراه باشید تا به برخی از این خوراکی ها اشاره کنیم.

تخم مرغ:

یکی از سالم‌ترین غذاها در دوران پریودی تخم مرغ است که سرشار از انواع ویتامین و پروتئین و آهن مورد نیاز بدن می‌باشد. این ماده مغذی هم پروتئین و کلسیم بدن را تامین می کند و هم اینکه به عنوان یک ماده غذایی کامل در صبحانه ها می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

البته توصیه ما این است که به همراه صبحانه مصرف خرما را فراموش نکنید بعد از مصرف تخم مرغ اگر حتی یه عدد خرما میل کنید، متوجه میزان سیر بودن خود در طی روز و سرحال بودن بدن خواهید شد.

مصرف لیمو:

لیمو سرشار از مواد مغذی و آب است، به همین دلیل یک محصول عالی برای کنترل تغییرات خلق و خو و همچنین کاهش نفخ در دوران قاعدگی است. مواد مغذی و آب موجود در لیمو جذب خون شده و علائمی مانند بی حالی و حالت تهوع را از بین خواهد برد.

غذاهای مناسب دوران قاعدگی در طب سنتی
غذاهای مناسب دوران قاعدگی در طب سنتی

اگر در این دوران بی حال بودید و حالت تهوع داشتید، توصیه می‌شود یک لیوان آب لیمو شیرین مصرف کنید. البته مصرف بیش از حد این محصول ممکن است موجب اختلالات شکمی شود.

ادویه جات گرمی:

بدن بانوان در دوران پریودی به شدت به غذاهای گرمی نیاز دارد. سردی غذاها باعث تشدید شکم درد و حالت تهوع در این دوران می شود. اگی دل درد شدیدی دارید می توانید یک قاشق زنجبیل را به همراه یک قاشق دارچین و یک قاشق عسل مخلوط کرده و صبحها مصرف نمایید.

این دمنوش زمانی که درد شکم دارید به عنوان معجون عمل کرده و میزان درد را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. از طرفی با تنظیم طبع بدن ، فرد را از خطرات مرگ خاموش سردی، نجات می دهد.

اما شاید برایتان سوال شود که چه چیزهایی را نباید مصرف کنید

خوراکی‌هایی که سبب افزایش نفخ و التهاب در بدن می‌شوند میزان درد و علائم دوران قاعدگی را افزایش خواهند داد و در خلق و خو در این دوران نیز تاثیرات منفی خواهند داشت. به عنوان مثال مصرف غذاهایی که دارای قند بالا هستند یا غذاهایی که با آرد سفید پخته می‌شوند، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

گل کلم و کلم بروکسل سبب ایجاد گاز معده خواهند شد. غذاهای فوق فرآوری نیز در دوران پریودی برای بدن مضر هستند و سبب افزایش شدت علائم و درد خواهند شد. همچنین مصرف غذاهایی که دارای مقادیر زیادی سدیم هستند نیز سبب افزایش نفخ در افراد خواهند شد.

مطالب مرتبط:
پریودی آسان با رعایت نکاتی ساده
عوارض شستن واژن در دوران قاعدگی