عوارض شستن واژن در دوران قاعدگی
عوارض شستن واژن در دوران قاعدگی

عوارض شستن واژن در دوران قاعدگی

دوران قاعدگی برای زنان دوران حساسی است که با تغییرات جسمی و روحی زیادی همراه است. از نظر روحی به دلیل تغییر سطح هورمون ها دچار حالات روحی بد، خلق پایین هستند و به لحاظ جسمی نیز نیاز به مراقب های ویژه ای دارند. چون دهانه رحم در این زمان باز است و احتمال جذب عــفونت واژن و … و بیماری افزایش پیدا می کند، موضوع بهداشت قاعدگی مطرح می شود. لذا در ابتدا مناسب است، یک دیدگاه و آگاهی نسبت به پریود، سیکــل قاعدگی، فلسفه و چرایی پریود داشته باشید. پس مثل همیشه با یگیما همراه باشید.

قاعدگی چیست

پریود در زنان، خونریزی است، که بصورت ماهیانه از واژن زن خارج می شود. این خون، حاصل ریزش دیواره رحم و خروج مواد مخاط داخل آن برای خروج از بدن است، که طی فرایند باروری و چرخه قاعدگی به منظور بــارداری تشکیل شده است.
دختران معمولا در فاصله سنی 12تا14 سالگی تجربه اولین پریود خود را بدست می آورند. سن قطعی مشخصی برای همه به طور یکسان وجود ندارد و هر دختری ویژگی های بدنی خودش را دارد. اما با توجه به علائم آن می توان گفت، که زمان پریود فرارسیده. ازجمله علائم اولین پریودی در دختران، رشد سینه های دختر است، که معمولا دو سال بعد از رشد سینه، آغاز اولین پریودی است. از دیگر نشانه ها، تــرشحات واژن است، که گاها دخترها در لباس خود، تجربه می کنند که شش ماه قبل از قاعدگی شروع می شود.

عوارض شستن واژن در دوران قاعدگی |چرخه بارداری

فاصله زمانی بین اولین روز پریود، در یک ماه تا شروع پریود، در ماه بعدی، چرخه پریود گفته می شود. تخمک گذاری در حد فاصل بین این دو زمان اتفاق می افتد. تا پروسه باروری شکل بگیرد. معمولا حد فاصل آن بین 23 تا 35 روز است. در اواسط چرخه پریودی، تخمدان یک تخمک آزاد می کند. تخمک وارد لوله فالوپ می شود، تا به رحم برسد و در مسیر رحم با اسپرم مرد، بارور شده، پروسه باروی آغاز شود. رحم نیز با تولید مخاط هایی، برای مــراحل لقاح و شکل گیری جنین آماده می شود.

اگر اسپرم مرد بارور نشود، لقاح صورت نمی گیرد. به این ترتیب تخمک و ترشحات و مخاط هایی که رحم برای لانه گزینی آماده کرده بود، ریزش می کنند و در پایان چرخه قاعدگی با خونریزی از رحم خارج می شود و رحم به حالت اولیه برمی گردد. این ریزش دیواره رحم و خروج مخاط و تخمک بارور نشده، فرایند پریودی است. این اتفاق هر ماه تکرار می شود و در اواسط چرخه و دوران بــارداری دوران تخمک گذاری است.

مطالب مرتبط:
تغذیه در دوران قاعدگی
لباس زیر در دوران قاعدگی