چند نکته درباره تغذیه دوران قاعدگی
چند نکته درباره تغذیه دوران قاعدگی

چند نکته درباره تغذیه دوران قاعدگی

چرا تغذیه مناسب در دوران پریودی مهم است؟ در دوران پریودی هورمون های خاصی به مقدار متفاوتی ترشح می‌شوند. مصرف بعضی از مواد مغذی در فعالیت هورمون‌ها و ترشحات آن‌ها اثر می‌گذارند. خستگی، تغییر در خلق و خو و گرفتگی عضلات از علائم دوران پریودی هستند که با تغییر در غذای رژیمی، تا حدود زیادی می‌توانید این علائم را کاهش داد. غذاهایی که در این دوران می‌خورید، می‌تواند انقباض عضلات را کاهش دهد و باعث کم شدن احساس نفخ و التهاب شود. حتی باعث می‌شود که شما در این دوران روحیه بهتری داشته باشید. با یگیما همراه باشید.

اهمیت مصرف غذاهای سالم و تقویت بدن در دوران پریودی

در دوران پریودی هورمون‌های بدن بانوان به سرعت تغییر کرده و ویتامین و مواد معدنی بدن کاهش پیدا می‌کند. در این دوره بانوان خون زیادی را از دست خواهند داد، به همین دلیل سطح آهن در بدن آنها کاهش پیدا کرده و در طولانی مدت دچار کم خونی شدید خواهند شد. برای جلوگیری از کم خونی شدید و تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن باید غذاهای سالم مصرف کرده و بدن خود را تقویت کنند. به عبارت ساده‌تر بدن بانوان در دوران قاعدگی روند طبیعی را طی نمی‌کند و از روند طبیعی خارج شده و با ضعف و مشکل مواجه می‌شوند.

برای جلوگیری از ضعف و مشکلات باید تغذیه دوران قاعدگی سالمی داشته باشند. با حذف غذاهای مضر و اضافه کردن غذاهای سالم می‌توانید بدن خود را تقویت کنید. به عنوان مثال مصرف یک فنجان عدس می‌تواند آهن مورد نیاز بدنتان را تامین کند. برای تامین آهن مورد نیاز بدن می‌توانید یک لیوان اسفناج بخارپز مصرف کنید‌. مصرف سبزیجاتی که دارای رنگ تیره هستند به دلیل داشتن ویتامین k سبب افزایش خون‌سازی در بدن خواهند شد. مصرف مواد غذایی که دارای ویتامین b هستند نیز سبب افزایش انرژی در بدن بانوان خواهد شد.

صبحانه در دوران پریودی

صبحانه در دوران پریودی اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع خوردن به موقع صبحانه در سلامتی بدن تاثیرگذار است. در وعده صبحانه می‌توانید لبنیات کم چرب و غلات غنی شده ، تخم مرغ ، زنجبیل و چای بابونه، دارچین و… قرار دهید. در لبنیات کم چرب مقادیر زیادی از کلسیم وجود دارد که از سفت شدن و گرفتگی سینه جلوگیری کرده و سبب کاهش درد در این دوران خواهند شد. همچنین پروبیوتیک‌ها از عفونت واژن در دوران پریودی جلوگیری خواهند کرد‌. مصرف موز برای بانوانی که در دوران قاعدگی حرکات غیر منظم روده و اسهال را تجربه می‌کنند بسیار مفید است.

همچنین وجود مواد معدنی نظیر پتاسیم و فسفر و منیزیم در این میوه سبب تنظیم حرکات روده شده و به عنوان یک مسکن، دردهای عضلات و کمر را از بین خواهد برد. اگر در این دوران حس بی حالی و سستی دارید، بهتر است به سراغ مصرف بروکلی بروید چرا که این محصول سبب افزایش انرژی خواهد شد. بروکلی را می‌توانید به صورت خام و کبابی و آب پز مصرف کنید.

مطالب مرتبط:
غذاهای مناسب دوران قاعدگی در طب سنتی
پریودی آسان با رعایت نکاتی ساده