بستن زیادِ سوتین موجب افتادگیِ پستان در زنان میشود؟
بستن زیادِ سوتین موجب افتادگیِ پستان در زنان میشود؟

بستن زیادِ سوتین موجب افتادگیِ پستان در زنان میشود؟

اگرچه استفاده از سوتین باعث حمایت از پستان‌ها می‌شود اما با این حال پستان‌ها با گذشت زمان دچار افتادگی می‌شوند که کاملا طبیعی است. با یگیما همراه باشید.

اینکه فکر کنید استفاده از سوتین در هنگام خواب موجب جلوگیری از افتادگی سینه می‌شود تصویر بسیار غلطی است. همانطور که در آناتومی پستان میشود مشاهده کرد، رشته‌هایی از بافت همبند وجود دارد که به آنها رباط کوپر گفته می‌شود. این رابط‌ها باعث حفظ شکل ظاهری و استحکام پستان‌ها می‌شوند. رباط‌های کوپر با افزایش سن دچار کشیدگی شده و در نتیجه منجر به افتادگی پستان‌ها خواهد شد.

افزایش و کاهش پی‌درپی وزن بدن یکی از مهم‌ترین دلایل کشیدگی این رباط‌ها در سنین پایین است. برای همین توصیه می‌شود رژیم غذایی مناسبی را دنبال کنید که موجب شل شدن پوست و از دست دادن خاصیت ارتجاعی آن نشود.

برخی از دلایل دیگری که موجب می‌شود این رباط‌ها استحکام و خاصیت الاستیکی خود را از دست بدهند شامل موارد زیر است:

ورزش بدون سوتین:

انجام دادن فعالیت‌های ورزشی شدید به خصوص ورزش‌هایی که حرکات مربوط به قفسه سینه در آنها بیشتر است در صورتی که بدون استفاده از سوتین‌های مناسب انجام شوند مضرات زیادی دارد. این کار باعث می‌شود رباط‌های کوپر به مرور زمان دچار کشیدگی شده و در نتیجه پستان‌ها افتاده شوند. هر چه شدت تمرینات بیشتر باشد پستان‌ها به محافظت و پشتیبانی بیشتری نیاز خواهند داشت. استفاده از سوتین ورزشی و چسبنده مانع از تکان خوردن شدید آنها در حین انجام تمرینات شود.

ژنتیک:

ژنتیک صفاتی مانند خاصیت ارتجاعی پوست، اندازه سینه و تراکم بافتی می‌توانند در شکل ظاهری سینه‌ها در طول زمان نقش داشته باشند.

جاذبه زمین:

جاذبه زمین سینه‌های شما را به سمت پایین می‌کشد. این موضوع برای خانم‌هایی با پستان‌های بزرگ بیشتر از خانم‌هایی با پستان‌های کوچک درگیر است. برای همین باید از حرکاتی که موجب شود سینه‌های شما آویزان بمانند دوری کنید.

تغییرات هورمونی در دوران یائسگی:

یائسگی باعث کاهش استروژن می‌شود که کمبود این هورمون در بدن باعث از بین رفتن قابلیت ارتجاعی بافت پستان خواهد شد.

بارداری های پی‌در پی:

در دوران بارداری سایز سینه‌ها افزایش پیدا می‌کند ولی پس از زایمان همزمان با شیردهی به نوزاد پستان‌ها دوباره به مرور کوچک شده و به اندازه سابق خود باز می‌گردند. بزرگ و کوچک شدن سینه‌ها در دوران بارداری به‌مرور باعث شل شدن رباط‌های سینه شده و احتمال افتادگی سینه‌ها را افزایش می‌دهد.

سیگار کشیدن:

یکی از مهمترین مضرات سیگار از بین رفتن رشته های کلاژن موجود در پوست است. نیکوتین موجود در دود سیگار باعث تجزیه الاستین در بدن و در نتیجه افتادگی پوست بدن می شود. به همین علت زنان سیگاری معمولا دارای پستان های افتاده تری هستند.

با رعایت کردن موارد فوق رباط‌ها کشیدگی خود را یافته و با کشیدن سینه‌ها به سمت بالا به آنها لیفت مناسب و خوش فرمی خواهند داد.

ممنون که با ما همراه بودید

مطالب مرتبط:
فواید خوابیدن بدون سوتین
آیا لازم است هنگام خواب سوتین ببندیم؟