آیا لازم است هنگام خواب سوتین ببندیم؟
Is it necessary to wear a bra while sleeping?

آیا لازم است هنگام خواب سوتین ببندیم؟

خوابیدن با سوتین و عوارض بستن سوتین هنگام خواب بر هیچ خانومی پوشیده نیست و تقریبا می‌توان گفت که از همان ابتدای نوجوانی که خانم‌ها از سوتین استفاده می‌کنند، احتمالا نگران این نیز خواهند بود که آیا بستن سوتین می‌تواند عوارضی هم داشته باشد یا نه؟ ، با یگیما همراه باشید.

به عقیده بسیاری از افراد عوارض زیادی از جمله ابتلا به بیماری سرطان سینه برای بانوان در پس استفاده طولانی مدت برای سوتین وجود دارد. برخی از بانوان بر این باورند که، اگر در هنگام خواب و استراحت سوتین نپوشند اینکار باعث این می‌شود که به مرور زمان سینه‌هایشان دچار افتادگی شود و یا حتی باور دارند که سینه‌هایشان شکل ظاهری و طبیعی خود را از دست می‌دهد.

بر اساس تحقیقات که پزشکان و متخصصان در این زمینه انجام داده‌اند، باید بدانید که در هنگام خواب به دلیل اینکه جریان خون به پایین‌ترین حالت خود می‌رسد؛ نباید با بستن سوتین تنگ و فشرده مانع حرکت جریان خون در بدن شد. بلکه باید یا اصلا سوتین نپوشید و یا اگر اصرار بر این کار دارید، از سوتین مخصوص خواب استفاده کنید.

باورهای غلط در رابطه با بستن سوتین هنگام خواب

گذشته‌های ما مملو از باورهای نادرست هستند که یکی از آنها توقف رشد پستان با بستن طولانی مدت سوتین است. برخی نیز بر این باور هستند که بستن طولانی مدت سوتین در طول شبانه‌روز موجب بالا رفتن ابتلا به بیماری سرطان پستان هم می‌شود. گروهی دیگر هم فکر می‌کنند که بیشترین دلیل افتادگی سینه نبستن سوتین و استفاده کم از آن است.

شایعات و حرفای مثبت و منفی زیادی راجع به پوشیدن سوتین در شب وجود دارد اما هیچکدام از این اطلاعات پایه و اساس علمی ندارد. در واقع هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان بدهد خوابیدن با سوتین برای خانم‌ها مضر است. تحقیقاتی هم که ثابت کند استفاده طولانی مدت از سوتین موجب ابتلا به سرطان می‌شوند، به نتیجه درستی نرسیده است و تنها به اینجا ختم شده که می‌تواند درصد ابتلا را بالاتر ببرد.

در واقع خانم‌هایی که سینه بزرگی دارند و در شب از تکان خوردن و سنگینی پستان دچار بی‌خوابی می‌شوند، بهتر است از سوتین‌های نخی و راحتی که تنگ نباشد استفاده کنند که خواب راحت‌تری را داشته باشند و با بستن سوتین گشاد و راحت مانع از گردش خون در هنگام خواب هم نشوند.

خوابیدن با سوتین می‌تواند حرکت پستان را محدود کند، به کاهش درد پستان هم کمک می‌کند. پس اینکه صرفا نباید از سوتین در هنگام خواب استفاده کرد باور غلطی است. سوتینی در هنگام خواب و استراحت مناسب است که تنگ و آزار دهنده نباشد و پارچه نخی، نرم و لطیفی هم داشته باشد.

در انتها به این مقاله با جمله ای از دکتر رجینا همپتون پایان میدهم:

بستن سوتین نرم برای خانم‌هایی با سینه بزرگ می‌تواند به محدود کردن حرکت پستان هنگام خواب کمک کند. سوتین باید نرم و راحت باشد تا باعث اختلال در گردش خون بدن نشود.

مطالب مرتبط:
لباس زیر در بهداشت فردی
هنگام خرید سوتین باید به چه نکاتی توجه کنیم؟